O NAS

LAURA

Witaj! Jestem, Laura lub Laurka – „Laurka w chmurkach„ i niezmiernie się cieszę, że odwiedziłeś mojego bloga: TrySomeMe21!.

Pozwól, że opowiem Ci troszkę o sobie…

Przyszłam na świat w lipcu 2018 roku jako pierwsza i, jak do tej pory, jedyna „pociecha” moich rodziców Ani i Krzyśka. Jestem dość spokojna (choć mama by tutaj polemizowała), ale jednocześnie wesoła i jak każda kobietka miewam swoje humory. Uwielbiam przecier z marchewki, żyrafę Sofię i królika Uszka, spanie, tulanie się do mamy oraz targanie tatę za brodę. Pewnie myślisz sobie teraz, że w sumie to nic nadzwyczajnego, nie? Zgadza się. Jednak oprócz tych wszystkich ‘normalnych’ odruchów, gestów, zachowań obecnych u każdej małej dziewczynki Pan Bóg dał mi wyjątkowy gratis…każdy lubi gratisy, prawda?…dał mi jeden dodatkowy chromosom! Mam Trisomię 21, inaczej Zespół Downa.

Pewnie już się domyślasz, skąd się wzięła nazwa tego bloga: TrySomeMe21 (TSM21)? Tak, to taka ‘wariacja’ od angielskiego słowa Trisomy 21 (Trisomia 21), a jednocześnie w wolnym tłumaczeniu oznacza: „spróbuj troszkę mnie”. Nieźle to sobie wymyśliłam, co?

A oto dwójka ludzi, bez których nie byłoby mnie na tym świecie – moi rodzice…

MAMA

Moja mama ma na imię Ania. Mamę znam najdłużej…w sumie od urodzenia, nie jeszcze dłużej! To ona nosiła mnie pod sercem, którego to bicie słyszałam jako pierwsze. To ona wiedziała, że będę Laurą jak tata jeszcze nie miał o tym zielonego pojęcia (jak się później okazało i tak nie miał nic do powiedzenia)! Mama to ‘rocznik’ ’82. Tata mówi, że to ponoć najlepszy rocznik…albo mówi, że to jego rocznik jest najlepszy? Nie wiem, jakoś tak, nieważne. Mama jest świetnym organizatorem, planuje wszystko i pamięta wszystkie ważne daty, których nie pamięta tata. Mama jest ‘fit’. Mama biega w maratonach. Mama lubi podróże, mojito oraz rock’n’rolla. Mama jest fajna, ładna i baaaaardzo mądra. Mama zna się na ciastach i historii. Ona mnie karmi, tuli, przewija, ubiera w fajne ciuszki i wozi na różne zajęcia. Mama jest wszędzie i zawsze kiedy jej potrzebuję. Mama jest ‘spoko’. Kocham moją mamę!

TATA

Mój tata to Krzysiek. Tata też jest ‘spoko’, nie tak bardzo ‘spoko’ jak mama, ale daje radę…Tata to rocznik ’78…w tym samym roku John Travolta i Olivia Newton-John podbijają kina musicalem ‘Grease’, Argentyna zdobywa swoje pierwsze Mistrzostwo Świata w piłce nożnej, a z taśmy produkcyjnej fabryki w Emden zjeżdża ostatni Volkswagena ‘garbus’…matko jedyna, to przecież wieki temu!!. Wróćmy jednak do taty…Tata też jest mądry. Nie tak mądry jak mama, ale wystarczająco mądry, żeby znaleźć odpowiedz na często zadawane przez mamę pytanie: „i co teraz?”, więc chyba musi być mądry?. Tata też jest fit, ale nie zna wszystkich dat (bo zna je mama) za to zna nuty. Tata jest fanem rowerów i FC Barcelony, gra na gitarze, słucha AC/DC i ma brodę. Tata dużo pracuje. Mówi, że to na ten cały ‘grajdołek’! Nie wiem, kto to jest ten ‘grajdołek’, ale jak dorosnę to pójdę i mu powiem, żeby oddał tacie wszystkie pieniądze!! Tata ze mną ćwiczy, kąpie mnie i czyta mi bajki. Tata jest też chyba magikiem, serio, serio! Często potrafi zrobić coś z niczego i udowadnia, że się da, jak mama mówi, że się nie da! Tata jest fajny. Tatę też kocham.

Po co ten blog?

Otóż, chcę przez niego pokazać kawałek siebie, kawałek mojego życia, naszego życia – życia z Zespołem Downa. Pokazać, że mimo dodatkowego chromosomu jestem też zwykłą dziewczynką. Dziewczynką, która chce poznawać Świat, ludzi, mieć przyjaciół, marzenia kochać i być kochaną. Pokazać, że mając obok siebie kochających rodziców, rodzinę, wsparcie znajomych jeden mały dodatkowy chromosom nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń.

Dla kogo ten blog??

Dla wszystkich, naprawdę! Może znajdą tutaj coś dla siebie osoby czy rodziny, które są w podobnej sytuacji co my, na co dzień żyją z kimś z Trisomią 21?. Może blog ten okaże się w jakimś stopniu wsparciem, inspiracją czy wyszeptanym do ucha „to nie koniec Świata” dla mam i rodziców oczekujących ‘zespolaczka’ (dzieciaczka z Zespołem Downa)? Czy może zupełnie przeciwnie i zaglądnie tu ktoś, kogo bezpośrednio nie dotyczy problem Trisomii, a chciałby zgłębić swoją wiedzę na ten temat? Nie wiem, ale serdecznie zapraszam każdego!

Zatem wiesz już o mnie całkiem sporo! Jeżeli chcesz mnie poznać jeszcze lepiej, zobaczyć jak wygląda mój ‘zwykły’ dzień i jak sobie radzę w codziennym życiu z Zespołem Downa to zaglądaj tutaj częściej, zapraszam!

WITAJ W MOIM ŚWIECIE!

Social Media